Fascynująca potrawa prosto z Japonii

Fascynująca potrawa prosto z Japonii

Japońska kultura od lat fascynuje niezliczone rzesze ludzi. Spokój i uduchowienie, umiłowanie niedoskonałości, poszukiwanie równowagi, niezwykła, minimalistyczna estetyka, wspaniała kuchnia, ceremonie i rytuały, ale też nowoczesny tryb życia Japończyków – to wszystko sprawia, że Japonia co roku przyciąga niezwykle liczne tłumy turystów, którzy chcą zakosztować odrobiny japońskiego stylu życia i poznać tamtejszą kulturę. Wielu gości Kraju Kwitnącej Wiśni wybiera również turystykę kulinarną – czyli zwiedzając różne regiony, skupiają się na poznawaniu lokalnych smaków. Najbardziej popularną potrawą japońską na świecie jest sushi. Właściwie – pierwsze skojarzenie większości ludzi dotyczące Japonii to właśnie sushi – czyli proste danie składające się z surowego kawałka ryby, ryżu, suszonych wodorostów nori oraz różnych dodatków.

Jednak wcale nie musisz jechać do Japonii by zakosztować tej potrawy. Na całym świecie, również i w Polsce, znajdziesz restauracje serwujące smaczne sushi. Co więcej, smaczne sushi możesz nawet zrobić sam w domu, gdyż składniki do jego wykonania możesz zakupić w wielu sklepach. Jest coś, co niektórych odstrasza od spróbowania sushi – fakt, że w składzie jest surowy kawałek ryby. Niektórzy pytają, czy sushi jest zdrowe. Jeżeli ryba w sushi jest świeża, nie należy się niczego obawiać – świeża ryba zawiera dużo więcej składników odżywczych niż ryba przetworzona, dlatego odpowiedź na pytanie czy sushi jest zdrowe zasadniczo jest twierdząca, pod warunkiem, że składniki są najwyższej jakości.

Niektórych szokuje to, że sushi generalnie ma bardzo łagodny smak i praktycznie nie ma w nim przypraw, poza sosem sojowym w którym można je maczać czy zagryzać dodatkami takimi jak marynowany imbir. Jednak i tak warto spróbować sushi – czasem trzeba trochę czasu, by przyzwyczaić się do tak innego smaku – a potem polubisz sushi i będziesz wracał do jego próbowania częściej. Możesz też spróbować swoich wersji sushi w domu i okaże się, że polubisz sushi w nieco zmienionej, zachodniej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *